Hostinger - en to id_ID translation catalogue (93 entries)

en: Access the Site identity and edit title
id_ID: Buka Site identity dan edit judul

en: Add a gallery block
id_ID: Tambahkan blok galeri

en: Add a new page
id_ID: Tambahkan halaman baru

en: Add a title
id_ID: Tambahkan judul

en: Add content
id_ID: Tambahkan konten

en: Add products image and price
id_ID: Tambahkan gambar dan harga produk

en: Add the content and images that represent your services
id_ID: Tambahkan konten dan gambar layanan Anda

en: Add the title of the page, for example, About. Click the Add Title text to open the text box where you will add your title. The title of your page should be descriptive of the information the page will have.
id_ID: Tambahkan judul halaman, misalnya halaman Tentang Kami. Klik Add Title untuk menambahkan judul pada teks. Judul halaman harus menggambarkan isi konten yang akan ditulis.

en: Add your first product
id_ID: Tambahkan produk pertama

en: Add your product
id_ID: Tambahkan produk

en: Adding a logo is a great way to personalize a website or add branding information. You can use your existing logo or create a new one using the <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" target="_blank">Ai Logo Maker</a>.
id_ID: Menambahkan logo adalah cara terbaik untuk membangun identitas situs web dan brand. Anda dapat menggunakan logo yang sudah ada atau membuat logo baru menggunakan <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" target="_blank">AI Logo Maker</a>.

en: Before publishing, you can preview your created page by clicking on the Preview button. If you are happy with the result, click the Publish button.
id_ID: Anda dapat melihat halaman yang sudah Anda buat sebelum online dengan cara klik tombol Preview. Jika sudah puas, Anda bisa klik tombol Publish.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Come up with a clear and concise name for the page that accurately reflects the services you provide.
id_ID: Berikan nama yang jelas dan ringkas untuk halaman layanan atau produk Anda.

en: Coming Soon
id_ID: Segera Hadir

en: Congratulations! Your website is online.
id_ID: Selamat! Situs web Anda berhasil online.

en: Content can be anything you wish, for example, text, images, videos, tables, and lots more. Click on a plus sign and choose any block you want to add to the page.
id_ID: Konten dapat berupa teks, gambar, video, tabel, dan masih banyak lagi. Klik tanda tambah untuk memilih blok untuk halaman Anda.

en: Create a catchy headline
id_ID: Buat headline yang menarik

en: Create a headline that grabs your visitors attention and accurately represents the content of your post.
id_ID: Buat headline konten yang akan menarik perhatian banyak pengunjung. Pastikan headline sesuai dengan isi konten yang akan diposting.

en: Create a logo
id_ID: Buat logo

en: Create a new page called “My projects”
id_ID: Buat halaman baru seperti "Produk Saya"

en: Create a page describing your services
id_ID: Buat halaman tentang layanan Anda

en: Create your first blog post
id_ID: Buat blog pertama Anda

en: Draft your post
id_ID: Buat draft postingan Anda

en: Edit an image
id_ID: Edit gambar

en: Edit description
id_ID: Edit deskripsi

en: Edit post
id_ID: Edit postingan

en: Edit post description
id_ID: Edit deskripsi postingan

en: Edit site title
id_ID: Edit judul situs

en: Finalize the page
id_ID: Selesaikan halaman

en: Find the answers you need in our Knowledge Base
id_ID: Temukan jawaban yang Anda butuhkan di bagian Pengetahuan Dasar kami

en: Find the Media page
id_ID: Temukan halaman Media

en: Follow our guided checklist to setup your website
id_ID: Ikuti panduan kami untuk setup situs web Anda

en: Get in touch with our live specialists
id_ID: Hubungi Customer Success kami kapan saja.

en: Get started
id_ID: Mulai sekarang

en: Give a page a short title such as “Our Services”
id_ID: Berikan judul singkat pada halaman, seperti "Layanan Kami"

en: Give your page a name (e.g. "My Portfolio"), then click the "+" button in the editor to add a new block.
id_ID: Berikan nama pada halaman Anda (misalnya "Portofolio Saya"), lalu klik tombol "+" di editor untuk menambahkan blok baru.

en: Go to Posts
id_ID: Buka Postingan

en: Go to Products → Add New or Create Product and enter your product name and description.
id_ID: Klik Product → Add New atau Create Product, lalu ketik nama dan deskripsi produk.

en: Go to the Customize page
id_ID: Buka halaman Customize

en: Got it!
id_ID: Selesai!

en: Help Center
id_ID: Pusat Bantuan

en: Hostinger Academy
id_ID: Hostinger Indonesia

note: Description of the plugin
en: Hostinger WordPress plugin.
id_ID: Plugin WordPress Hostinger

en: Hover over the chosen post to see the options menu. Click on the Edit button to open the post editor.
id_ID: Arahkan kursor ke postingan yang diinginkan untuk melihat menu opsi. Klik tombol Edit untuk membuka post editor.

en: How to Add Your WordPress Website to Google Search Console
id_ID: Cara Menambahkan Situs WordPress Anda ke Google Search Console

en: How to Back Up a WordPress Site
id_ID: Cara Backup Situs WordPress

en: How to Clear Cache in WordPress Website
id_ID: Cara Menghapus Cache di Situs WordPress

en: How to Create a WordPress Contact Us Page
id_ID: Cara Buat Halaman Hubungi Kami di WordPress

en: How to Edit the Footer in WordPress
id_ID: Cara Edit Footer di WordPress

en: How to Import Images Into WordPress Website
id_ID: Cara Impor Gambar Ke Situs WordPress

en: How to Set Up WordPress SMTP
id_ID: Cara Setup SMTP WordPress

note: Plugin URI of the plugin
en: https://hostinger.com
id_ID: https://hostinger.co.id

note: Author URI of the plugin
en: https://www.hostinger.com
id_ID: https://www.hostinger.co.id

en: If you wish to edit the image, click on the chosen image and click the Edit Image button. You can now crop, rotate, flip or scale the selected image.
id_ID: Untuk edit gambar, klik gambar dan klik tombol Edit Image. Anda bisa memotong, memutar, membalik, atau mengatur ukuran gambar.

en: In the block menu, search for "Gallery" and select the Gallery block. Upload the images you want to showcase in your portfolio, then adjust the layout and add captions if needed.
id_ID: Di menu blok, cari "Gallery" dan pilih Gallery block. Upload gambar yang ingin Anda tampilkan di portofolio Anda, lalu sesuaikan layout dan tambahkan keterangan jika diperlukan.

en: In the left sidebar, click Appearance to expand the menu. In the Appearance section, click Customize. The Customize page will open.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Appearance untuk melihat menu lainnya. Di bagian Appearance, klik Customize. Halaman Customize akan terbuka.

en: In the left sidebar, click Appearance to expand the menu. In the Appearance section, click Customize. The Customize page will open.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Appearance untuk melihat menu lainnya. Di bagian Appearance, klik  Customize. Halaman Customize akan terbuka.

en: In the left sidebar, click Site Identity and edit your site title.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Site Identity dan ubah judul situs Anda.

en: In the left sidebar, click Site Identity, then click on the Select Site Icon button. Here, you can upload your brand logo.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Site Identity, lalu klik tombol Select Site untuk upload logo brand Anda.

en: In the left sidebar, find the Media button. The Media Library page allows you to edit, view, and delete media previously uploaded to your website.
id_ID: Di sidebar kiri, klik tombol Media. Di halaman Media Library, Anda dapat mengubah, melihat, dan menghapus media yang diupload di situs web Anda.

en: In the left sidebar, find the Pages menu and click on Add New button. You will see the WordPress page editor. Each paragraph, image, or video in the WordPress editor is presented as a “block” of content.
id_ID: Di sidebar kiri, klik menu Pages dan klik tombol Add New button. Anda akan melihat editor halaman WordPress. Setiap paragraf, gambar, atau video di editor WordPress disajikan sebagai “blok” konten.

en: In the left sidebar, find the Posts button. Click on the All Posts button and find the post for which you want to change the description.
id_ID: Di sidebar kiri, klik tombol Posts. Klik tombol All Posts dan klik postingan yang ingin diubah deskripsinya.

en: invalid data
id_ID: data tidak valid

en: Knowledge Base
id_ID: Pengetahuan Dasar

en: Learn
id_ID: Lihat

en: LiteSpeed Cache: How to Get 100% WordPress Optimization
id_ID: LiteSpeed Cache: Tool Optimasi Efektif untuk Performa Website

en: Make the page easy to read and navigate by using headings and bullet points. Include a clear call-to-action (CTA) to encourage visitors to take the next step for example, to contact you via email or contact form.
id_ID: Buat agar halaman semakin mudah dibaca dengan heading dan bullet point. Sertakan CTA (call-to-action) yang jelas bagi pengunjung. Misalnya, cara menghubungi Anda melalui email atau formulir kontak.

en: New WordPress website is being built and will be published soon
id_ID: Situs web Wordpress yang baru masih dalam proses dan akan segera diluncurkan.

en: Once fields are filled, and your item has an image, description, and price, it’s time to publish it online. You will find the “publish” button at the top of the page, near the description field.
id_ID: Setelah semua bagian halaman terisi dengan gambar, deskripsi, dan harga, Anda dapat mengonlinekan situ Anda. Klik tombol "Publish" di bagian atas halaman di samping kotak deskripsi.

en: Once you have finished drafting your post, read it over to check for errors, make any necessary revisions, and then publish it to your blog.
id_ID: Setelah draft postingan blog Anda selesai, baca dan periksa postingan Anda sekali lagi. Pastikan tulisan enak dibaca dan tidak ada salah ejaan. Jika sudah puas, Anda dapat langsung mengonlinekan blog Anda.

en: Once you're happy with your portfolio post, click the "Publish" button to make it live on your website. You can add a link to your main navigation menu or other relevant posts to make it easy for visitors to find.
id_ID: Klik tombol "Publish" untuk mengonlinekan postingan portfolio di situs web Anda. Selain itu, Anda dapat menambahkan link ke menu navigasi utama atau postingan yang relevan agar pengunjung dapat menemukannya dengan lebih mudah.

en: Preview website
id_ID: Pratinjau situs web

en: Proofread and publish
id_ID: Edit dan onlinekan

en: Publish the page
id_ID: Onlinekan halaman

en: Publish the setup
id_ID: Onlinekan setup

en: Publish website
id_ID: Onlinekan situs web

en: Publish your page
id_ID: Onlinekan halaman

en: Publishing website
id_ID: Onlinekan situs web

en: Set up your website
id_ID: Setup situs web Anda

en: Take me there
id_ID: Buka

en: This can take some time
id_ID: Silakan tunggu beberapa saat

en: To make the product stand out, upload a picture of it. During the setup of your wanted item, be sure to add its price and any other relevant information. Product categories and tags to help organize your products.
id_ID: Upload gambar agar produk terlihat semakin menarik. Tambahkan harga dan informasi yang relevan selama proses setup produk. Kategori dan tag produk dapat digunakan untuk mengatur produk Anda.

en: To upload a new image, click on Add New button on the Media Library page and select files.
id_ID: Untuk upload gambar, klik tombol Add New di Media Library dan pilih file yang ingin diupload.

en: Upload an image
id_ID: Upload gambar

en: Upload your logo
id_ID: Upload logo Anda

en: Upload your portfolio projects
id_ID: Upload portfolio Anda

en: Website is published
id_ID: Situs web berhasil online

en: WordPress tutorials
id_ID: Tutorial WordPress

en: Write a brief introduction to your business, provide an overview of your services with descriptions and benefits, and use relevant images to support your content. Keep it simple and straightforward.
id_ID: Tulis deskripsi singkat tentang bisnis Anda, seperti keunggulan layanan dan produk yang Anda tawarkan. Jangan lupa sertakan gambar yang relevan dengan konten Anda. Pastikan deskripsi yang Anda tulis singkat dan jelas.

en: Write your content, making sure to include relevant keywords and images. You can use different blocks to create headings, paragraphs, lists, and other types of content.
id_ID: Tulis konten dengan menyertakan kata kunci dan gambar yang relevan. Anda dapat menggunakan blok berbeda untuk membuat judul, paragraf, daftar, dan jenis konten lainnya.

en: You can access this guide material any time when updating your website
id_ID: Anda dapat mengakses materi panduan ini kapan saja

en: You can see the whole post in the editor. Find the description part and change it to your preferences.
id_ID: Anda dapat melihat semua postingan di editor. Klik bagian deskripsi dan edit sesuai kebutuhan Anda.
